ДПС розглянула випадок, коли товариству — єдиннику групи 3 зі ставкою 3%, яка передбачає сплату ПДВ, у лютому 2020 року анулювали ПДВ-реєстрацію. А через два місяці (з 01.04.2020) товариство добровільно зареєструвалося платником ПДВ. Причому заяву про зміну ставки єдиного податку з 3% на 5% на такі два місяці до ДПС не подавали.

Тут виникли два такі логічні питання:

— за якою ставкою єдиного податку потрібно оподаткувати дохід, отриманий протягом І кварталу 2020 року;

— чи виникають ПДВ-зобов’язання за операцією з відвантаження товару покупцю у березні 2020 року?

 

Ось що стосовно цього зазначили податківці.

Заяву щодо переходу на сплату єдиного податку за ставкою 5% (з ПДВ) або заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування потрібно подати не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Водночас нормами ПКУ не передбачено окремого терміну подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування після закінчення терміну, передбаченого пп. 5 п. 293.8 ПКУ. Тому юрособа — єдинник групи 3, якій анульовано ПДВ-реєстрацію, буде перебувати на спрощеній системі оподаткування та застосовувати ставку єдиного податку 3% протягом усього кварталу, в якому анульовано її ПДВ-реєстрацію.

У разі реєстрації платником ПДВ з 01.04.2020 юрособа — єдинник групи 3 має продовжити застосовувати ставку єдиного податку 3%.

Щодо оподаткування ПДВ перехідних операцій, якщо перша подія (відвантаження товарів, оформлення документа на постачання послуг або зарахування коштів від покупця) відбулася після анулювання ПДВ-реєстрації та до моменту нової ПДВ-реєстрації, то податкові зобов’язання за такою операцією не виникають. Відповідно, немає й підстав для складання податкової накладної та її реєстрації в ЄРПН.

Звісно, це буде так, якщо платник податку не визначає податкові зобов’язання за касовим методом.

 

Джерело: ІПК ДПСУ від 06.05.2020 р. № 1822/6/99-00-04-02-03-06/ІПК

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»