Податківці висловили свою позицію у питання оподаткування судових витрат, які відшкодовують платнику податку за рішенням суду. Цьому присвячена одна із індивідуальних податкових консультацій.

В ДПС у Харківській області переконані, що сума судових витрат (судовий збір та витрати, пов’язані зі розглядом справи), яка відшкодовується за рішенням суду фізособі, включається податковим агентом до оподаткованого доходу та оподатковується як додаткове благо. Адже згідно із п. 164.2.17 ПКУ до оподаткованого належить дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, у вигляді грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування.

При цьому податківці відкинули аргументи Другого апеляційного адмінсуду, який дійшов висновку, що компенсація судових витрат за своєю природою є обов’язковим відшкодуванням і фактично є формою відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної неправомірними діями/бездіяльністю, рішеннями іншої сторони та вимушеними витратами, яких особа зазнала у звязку із зверненням за судовим захистом. Суд уважав, що судові витрати підпадають під норму абз. «а» пп. 164.2.14 ПКУ і виключаються із переліку оподаткованих доходів.

Однак в ДПС як контраргумент переконують, що реальними збитками є втрати, яких особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусила зробить для відновлення свого порушеного права знищеної або пошкодженої речі.

Тому відшкодування судових витрат не є за своєю природою реальними збитками, яких платник податку зазнав у зв’язку із знищенням чи пошкодженням речі, відновлення свого порушеного права знищеної або пошкодженої речі. Отже, вони не підпадають під збитки, викладені у абз. «а» пп. 164.2.14 ПКУ.

Джерело: ІПК ДПС у Харківській області від 02.03.2020 р. № 874/Б/ІПК/20-40-33-02-10.

 

Чи обкладати ПДФО та військовим збором компенсацію комунальних послуг фізособі-орендодавцю? Відповідь читайте у статті сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.

 

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»