3 березня 2020 року КМУ прийняв постанову «Про затвердження Порядку передачі в оренду державного та комунального майна». Про це інформує Мінекономіки.

Відповідний Порядок деталізує процедуру передачі майна в оренду, а саме:

  • питання проведення аукціонів; 
  • включення майна в переліки потенційних об’єктів оренди; 
  • укладання договорів; 
  • здійснення ремонтів та невід’ємних поліпшень; 
  • продовження договорів оренди без аукціону та на аукціоні, внесення до них змін тощо.

Поява такого акта зумовлена тим, що 1 лютого 2020 року вступив в дію Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Він змінює процедуру передачі майна в оренду та запроваджує наступні нововведення.

По-перше, усі потенційні об’єкти оренди як державного, так і комунального майна будуть публікуватися у відкритих переліках, доступних для всіх. Це замінить формальні публікації.

По-друге, будь-хто може ініціювати процес оренди державного або комунального майна, направивши відповідний запит. Сфера перестане бути закритою або доступною лише для обмеженого кола осіб.

По-третє, замість формальних «конкурсів», що імітували конкуренцію, запроваджуються електронні аукціони. Процес проведення аукціону відбуватиметься відкрито та прозоро, в режимі реального часу в мережі Інтернет.

По-четверте, договори оренди державного та комунального майна будуть публікуватися в електронній торговій системі. Ця умова поширюється і на всі діючі договори, що були підписані до цього. Усі учасники ринку повинні мати чітке розуміння, скільки якого майна та по якій ціні здається в оренду.

По-п’яте, продовження строку дії договорів оренди також здійснюватиметься шляхом проведення електронних аукціонів з дотриманням переважного права для добросовісного орендаря, за винятком випадків, передбачених статтею 18 Закону.

По-шосте, законом заборонено передавати державне та комунальне майно в безоплатне користування або позичку

По-сьоме, стартова орендна плата на аукціонах буде розраховуватись в більшості випадків не від оцінки майна, а від його балансової вартості. Це дозволить пришвидшити процес передачі майна в оренду.

По-восьме, орендар, який отримав майно за результатами чесного та прозорого електронного аукціону, матиме значно менше обмежень на використання такого майна на власний розсуд. Законом знімається більшість вимог до цільового використання майна. Окремі випадки будуть передбачені Порядком передачі майна в оренду.

Також днями держава озвучила нове бачення орендних ставок за державне майно. А ФДМУ запустив новий сайт приватизації. Адже до кінця 2020 року заплановано продаж 300 об’єктів малої приватизації та ще до 5 об’єктів великої приватизації

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»