10 лютого 2020 року за дорученням Прем’єр-міністра стартували інспекційні відвідування Держпраці. Передували цьому упродовж 20-31 січня спільні рейди Держпраці та ДПС по всій Україні, мета яких - детінізація зайнятості.

Після роз'яснювальних заходів контролюючі органи обіцяли перевірити, як дотримано законодавство про працю. І якщо порушення не будуть виправлені, то штрафуватимуть, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КЗпП.

Водночас із 02.02.2020 р. скоригували ст. 265 КЗпП та зменшили частину трудових штрафів.

В якості послаблення до роботодавцівплатників єдиного податку 1–3 груп застосовуватимуть письмове попередження за:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
  • виплату зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків;
  • недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, залученим до виконання військових обов’язків.

З цього приводу Держпраці пояснила, що доки не затверджено форми попередження, то фінансові санкції, передбачені абз. 2 та 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП не застосовують (стосується єдинників). Проте це не виключає обов'язку інспектора праці направляти протокол про адміністративне правопорушення на розгляд до суду.

І ось уже підготовлено проект форми такого попередження, яке дозволить реалізувати норми ст. 265 КЗпП та Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 р. № 823.

Враховуйте, що попередження складають уже після того, як інспектори праці вручать акт інспекційного відвідування та припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю. Адже їх реквізити вказуватимуть у попередженні про відповідальність за порушення законодавства про працю. Також у ньому будуть графи із:

  • змістом виявленого порушення:
  • посиланнями на нормативні документи, норми якого порушено;
  • посиланнями на вид відповідальності (кримінальна, адміністративна, фінансова санкція);
  • посиланнями на нормативні документи, якими передбачена відповідальність.

Проект наказу Мінекономіки уже надійшов на погодження до СПО профспілок.

Основні моменти щодо оновлених трудових штрафів розглянуті в коментарі "Нові розміри трудових штрафів діють із 02.02.2020: що враховувати" сервісу"Інтерактивна бухгалтерія" (скористайтеся тестовим 3-денним доступом).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»