ДПС розглянула випадок, коли дистриб’ютор списує імпортовані товарно-матеріальні цінності (далі — ТМЦ) у зв’язку із закінченням терміну їх реалізації (споживання). Причому постачальник компенсує дистриб’ютору вартість таких ТМЦ.

За словами контролерів, оскільки платник ПДВ списує ТМЦ (у т.ч. ті, що не можуть бути реалізовані у зв’язку із закінченням терміну їх реалізації (споживання)), то такі ТМЦ надалі не можуть бути використані в його господарській діяльності.

У цьому випадку платник податку повинен не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ. Водночас базу оподаткування потрібно визначати згідно з п. 189.1 ПКУ.

Однак для зазначеної ситуації базою оподаткування податківці визначають митну вартість таких ТМЦ, а не їх вартість придбання, як зазначено в п. 189.1 ПКУ. Напевно, контролери врахували тут ще й норми п. 190.1 ПКУ, згідно з яким базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів. Отже, проявиться компенсуючий характер нарахування ПДВ-зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ.

Щодо подальшої компенсації платнику податку (дистриб’ютору) вартості таких списаних ТМЦ, то їх постачальник ПДВ-зобов’язання на суму такої компенсації не нараховує.

Джерело: ІПК ДПСУ 21.01.2020 р. № 218/6/99-00-07-03-02-06/ІПК.

Більше про нарахування компенсуючих ПДВ-зобов’язань читайте в статтях сервісу «Інтерактивна бухгалтерія»:

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»