Упродовж 20–31 січня 2020 року тривали спільні масштабні рейди Держпраці та ДПС по всій Україні, мета яких — детінізація зайнятості. Навідувалися до роботодавців у сфері торгівлі, тимчасового розміщування й організації харчування та пояснювали необхідність офіційного працевлаштування працівників.

Своєю чергою, роботодавці після таких візитів мали змогу добровільно оформити всіх працівників відповідно до чинного законодавства. Водночас після роз’яснювальних заходів контролюючі органи обіцяли здійснювати перевірки зазначених роботодавців, аби перевірити, як дотримано законодавство про працю. І якщо порушення не будуть виправлені, то штрафуватимуть, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КЗпП.

Для довідки! Інформаційними заходами охопили більше 190 тис. роботодавців. Перелік роботодавців опрацьований ПФУ, а із загальної кількості виокремлено більше 15 тис. роботодавців, які використовують незадекларовану працю. Так, у ході інформаційних візитів інспекторами праці у зазначених роботодавців встановлено близько 49 тис. осіб, не зареєстрованих в реєстрах ПФУ.

Тепер же час «Ч» настав - із 10 лютого 2020 року стартує наступний етап виконання доручення Прем’єр-міністра – інспекційна кампанія, яка охопить інспектуваннями віднесених до зазначеного переліку роботодавців. Триватиме вона до 21.02.2020 р.

Тому Держпраці звернулось до роботодавців із закликом оформити трудові відносини з працівниками. Якщо інспектор праці виявить незадекларованого працівника, то він вживатиме заходи аби притягнути винних осіб до відповідальності.

Єдине, що пом’якшує всі ці заходи — із 02.02.2020 р. діють нові розміри трудових штрафів.

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) штраф для роботодавців (не єдинників) зменшать із 30 до 10 мінімальних зарплат. Для роботодавців на єдиному податку обмежаться попередження. Але, якщо в подальшому порушення не виправлять до приходу інспекторів на повторну перевірку, — штрафуватимуть на повну.

Разом з тим, Держпраці уже висловилась, що положення нової редакції ст. 265 КЗпП щодо часткової сплати штрафу, зміни його розміру, а також попередження, застосовують до порушень, виявлених після 02.02.2020 р. А доки не затверджено форми попередження, то фінансові санкції, передбачені абз. 2 та 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП, не застосовують (стосується єдинників). Проте це не виключає обов'язку інспектора праці направляти протокол про адміністративне правопорушення на розгляд до суду.

Основні моменти щодо оновлених трудових штрафів розглянуті в коментарі «Нові розміри трудових штрафів діють із 02.02.2020: що враховувати» сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" (скористайтеся  тестовим 3-денним доступом).

 

 

 

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»