Операцією з першого постачання житла слід вважати передачу квартир замовником будівництва інвестору будівництва. Подальша реалізація квартир для фізичних осіб-покупців не є операцією з першого постачання житла в розумінні податкового законодавства, а тому такі операції звільняють від оподаткування ПДВ. З таким висновком судів першої та апеляційної інстанції погодився ВС/КАС.

Водночас суд касаційної інстанції, проаналізувавши пп. 197.1.14 ПКУ, роз’яснив, що  операцією з першого постачання житла вважатимуть операції з:

передачі права власності (оформлення правовстановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об'єкт житлового фонду) до першого власника такого житла, незалежно від джерел фінансування будівництва: чи за рахунок власних коштів підприємства-замовника, чи за рахунок учасників фонду фінансування будівництва, чи за кошти держателів облігацій;

передачі права власності (оформлення правовстановлюючих документів) на реконструйоване або капітально відремонтоване житло (об'єкт житлового фонду) особі іншій, ніж власник такого об'єкта на момент введення такого житла в експлуатацію (використання);

постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження нового житла чи реконструкції або капітального ремонту житла за рахунок замовника.

Джерело: постанова ВС/КАС від 10.12.2019 р. у справі № 817/223/15

Платникам ПДВ корисним може бути матеріал «Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК: порядок від Мінфіну» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів газети «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся  демо-доступом                                                                                                       

Наприкінці 2019 року ДАБІ відкрила реєстр дозвільних документів на будівництво, а також  затвердила річний план перевірок на 2020 рік.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»