Чималий суспільний резонанс викликала новація в Інструкції про відкриття рахунків, яка запрацювала 3 січня 2020 року завдяки Постанові № 162. В Інструкції зявився новий абзац третій п. 14 р. І. Згідно з ним за поточними гривневими рахунками фізосіб-підприємців та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, не здійснюють операцій, пов'язаних із власними потребами. Указаним особам дозволили після сплати податків та зборів перераховувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Що й казати – обуренню підприємців і широких кіл громадськості не було меж. І ось цю свіжоспечену норму Нацбанк скасував.

Про це йдеться у постанові Правління НБУ від 15.01.2020 р. № 7, яка набрала чинності 17 січня. Нею з Інструкції про відкриття рахунків банально виключили абзац третій п. 14 р. І, запроваджений Постановою № 162.

Варто зауважити, що ще коли заборона тільки була озвучена в проекті постанови, Нацбанк відхрещувався від обвинувачень у забороні використання рахунків ФОП для власних потреб. Тоді пояснювали вказану правку як таку, котра носить технічний уточнюючий характер і не містить змін по суті для ФОПів.

Цю тезу Нацбанк повторив і після набрання чинності нормою про обмеження з Постанови № 162. На переконання НБУ, неможливість використання «підприємницького» рахунку для власних потреб діяла весь час існування Інструкції про відкриття рахунків — із 2003 року (від себе додамо, що Інструкція набрала чинності 01.01.2004 р.).

Проте Нацбанк не пояснював тоді, у якій формі та в який спосіб ФОПам підтверджувати, що податки сплачені в повному обсязі. Незрозуміло було також, з якою періодичністю це робити, адже операції за рахунком можна виконувати хоч щоденно. Зі свого боку, ДПС на сторінці у Facebook 8 січня відзначила лише: з появою Постанови № 162 ФОПи не зможуть розплачуватися в супермаркеті з підприємницької картки.

Та ось з’явилася Постанова № 7 і гучну новацію з забороною відправили у сміттєвий кошик. Сайт НБУ цитує з цього приводу свого голову Я. Смолія: «Ми призупиняємо цю норму, тому що це стосується фактично податкової служби. – І я надіюся, що ми з податковою найближчим часом з`ясуємо, як правильно донести цей меседж до ринку, щоб не було подібних спекуляцій». Водночас фейсбук-сторінка ДПС наводить іншу цитату Я. Смолія: «Ця норма... Ми її призупиняємо, тому що цей коментар стосується фактично податкової служби. Але я хочу сказати, що в цій постанові, яку прийняв НБУ, не було чогось такого, що не було до цього. Норма діє з 2003 року, яка говорила, що поточні рахунки фізосіб не можуть використовуватися для проведення операцій, непов`язаних з підприємницькою діяльністю».

Тож можна припустити, що питання далеко не закрите і Нацбанк та податківці знову візьмуться за встановлення жорсткіших рамок щодо розпорядження рахунками підприємців. Ось і сайт НБУ акцентує: «Позиція Національного банку, як і раніше, залишається незмінною. З 2003 року діє норма, що поточні рахунки фізичних осіб не можуть використовуватися для проведення операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю. Оскільки банківська система має бути захищена від ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, Національний банк обговорить з Державною податковою службою механізми, спрямовані на мінімізацію таких ризиків». Так що залишається лише чекати — що саме ухвалять під соусом боротьби з фіктивними фінансовими операціями.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»