Якщо фізособа-підприємець госпдіяльність не веде і доходу від неї не отримує, але в той же період є найманим працівником, то вона не повинна сплачувати ЄСВ. Про це йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.12.2019 р. у справі № 440/2149/19.

У цьому процесі фізособа звернулася з позовом до податкового органу про скасування податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки). Судами встановлено, що позивач як фізособа–підприємець перебувала на обліку в податковому органі. Водночас вона не нарахувала та не сплатила у встановлений строк ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску.

Як вказує ВС з посиланням на Закон про ЄСВ, з урахуванням особливостей форми діяльності осіб, що зареєстровані як фізособи– підприємці, проте фактично не здійснюють та не ведуть госпдіяльність і доходи не отримують, законодавством встановлено обов'язок сплати такими особами мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу від їх діяльності.

Шляхом системного тлумачення норм права, суд касаційної інстанції сформулював правовий висновок: особа, яка зареєстрована як ФОП, проте госпдіяльність не веде та доходи не отримує, зобов'язана сплачувати ЄСВ не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником ЄСВ за неї є її роботодавець, а мета справляння  ЄСВ досягається за рахунок його сплати роботодавцем.

Інше тлумачення норм Закону про ЄСВ щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в податкових органах і зареєстровані як ФОП (однак госпдіяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску — упевнений Верховний Суд.

Додамо, що того ж 4 грудня минулого року Велика Палата Верховного Суду ухвалила ще й рішення у зразковій справі щодо сплати ЄСВ фізособою–підприємцем, що одночасно здійснює незалежну професійну діяльність. У ньому вказано: взяття контролюючим органом на облік особи як платника єдиного внеску — фізособи-підприємця та внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб унеможливлює нарахування ЄСВ за іншим типом платника без прийняття відповідних рішень і внесення змін щодо безпосереднього обліку особи у спосіб, визначений законом і підзаконними нормативно-правовими актами.

До речі, з приводу скасування обов’язку «сплячих» ФОПів сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі навіть за відсутності діяльність і доходів до Конституційного Суду надійшло конституційне подання Уповноваженого з прав людини. Тож обов'язковість сплати ЄСВ "сплячими" ФОПами можуть скасувати. 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»