Набрав чинності Закон про верифікацію та моніторинг державних виплат. Ми вже повідомляли про цю законодавчу ініціативу та її головні засади. Не справдилися припущення, які звучали у пресі та соцмережах про ветування указаного Закону й ось він уже діє з 21 грудня 2019 року.

Нагадаємо, що під верифікацією розуміють збір та перевірку достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат. До верифікації належить і виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Якщо спростити пояснення верифікації з ч. 1 ст. 9 Закону, то вона полягатиме в порівнянні інформації, отриманої від одержувачів держвиплат, з вимогами законодавства та даними усіх можливих інформаційних систем, реєстрів, баз даних. Тобто в ході верифікації будуть встановлювати – чи не обдурив одержувач державу, звертаючись по державну виплату, або чи не втратив він на неї право згодом, хоч і продовжував одержувати. Інформацію для верифікації щодо відповідних фізосіб будуть отримувати від банків, прикордонників, органів реєстрації цивільного стану тощо. Безпосередньо порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат має встановити Кабмін.

Саме ж  поняття «державні виплати» в розумінні указаного Закону доволі широке й охоплює пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування. Остаточні переліки державних виплат будуть затверджувати на рівні підзаконних актів. Тож хоча першочергова мета верифікації – пенсії, субсидії на комуналку та соціальні допомоги, у перспективі вона може охопити будь-який платіж з бюджету чи фонду.

Більше того, так звана ретроспективна верифікація передбачає верифікацію інформації про реципієнтів, яким уже завершено держвиплати, за період, що не перевищує трьох років до дня завершення таких виплат. Тобто перевіряти можуть законність навіть тих виплат, видача одержувачу яких завершилася.

Орган, що здійснює верифікацію, надає органам, які проводять державні виплати, підтвердження відповідності наданої фізособою інформації вимогам законодавства, або рекомендації. За результатами опрацювання останніх орган, що здійснює державні виплати, зможе приймати рішення щодо:

  • призначення (перерахунку) державної виплати;
  • припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;
  • поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;
  • усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Так, у разі виявлення недостовірної інформації, наданої реципієнтом, на підставі якої було призначено, нараховано та/або здійснено державну виплату, органи, що здійснює її, буде надсилати такому реципієнту вимогу щодо повернення неправомірно або надміру отриманої державної виплати.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»