Законотворці планують відкоригувати діюче законодавство щодо соцзахисту, надання соцпослуг дітям, особам з інвалідністю, невиліковно хворим.

Ініціатори законопроекту пояснили, що в Україні сформована система інституційного догляду (дитячі, психоневрологічні, геріатричні будинки-інтернати).

Законотворці пропонують замінити її, щоб фізособи надавали соцпослуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі або на непрофесійній основі відповідно до ст. 13 Закону № 2671.

Такі фізособи будуть надавати соцпослуги на підставі заяви особи, яка потребує догляду, її батьків або інших уповноважених представників та висновку медичного закладу про потребу у догляді.

В свою чергу, особа, яка потребує соцдопомоги, може обрати фізособу, яка надаватиме послуги з догляду, незалежно від наявності члена сім’ї або родича, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки і можуть здійснювати догляд.

Відповідно до законопроекту № 2587 до фізосіб, які надаватимуть зазначені соцпослуги мають виконуватися наступні вимоги: повноліття, відсутність судимостей, наявність повної цивільної дієздатності тощо.

Важливим аспектом даного законопроекту є те що, фізособам, які надаватимуть соцпослуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, виплачуватимуть компенсацію за догляд.

Розмір такої компенсації для фізосіб, які надаватимуть соцпослуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі встановлюють в розмірі 200% мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) за догляд однієї особи на місяць.

Отриману компенсацію не враховують під час розрахунку сукупного доходу людини/сім'ї та не включають в довідку про доходи.

Розмір компенсації за догляд фізособам, які надають соцпослуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, визначається в розрахунку 200% МЗП у погодинному розмірі за одну годину догляду за однією особою, але:

  • не більше 360 годин на місяць для догляду одиноких осіб;
  • не більше 260 годин на місяць для осіб, що мають члена сім’ї або родича, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Виплачуватимуть зазначену компенсацію будуть фізособам,  які надають послуги з догляду,  незалежно від інших виплат, допомог, визначених чинним законодавством України. Окрім того така компенсація не впливає на  отримання інших виплат, допомог фізособи.

Джерело: проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту та надання соціальних послуг" від 12.12.2019 р. № 2587.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»