Фіскали пояснили, що ПДФО фізособи під час продажу нерухомого майна платять не завжди. Однак якщо фізособа звільнена від сплати зазначеного податку, але помилково сплатила до бюджету ПДФО, то кошти можна повернути.

Нагадаємо, що у випадку продажу нерухомого майна фізособи можуть скористатися пільговим правилом в оподаткуванні отриманих доходів. Прописане воно в п. 172.1 ПКУ. Що ж воно говорить? Не обкладають ПДФО дохід, отриманий платником податку від продажу нерухомості, щодо якої виконуються одночасно три умови:

1. Об’єктом продажу може бути: житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельна ділянка, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗКУ  залежно від його призначення.

2. У звітному податковому році фізособа продає перший об’єкт нерухомості (із зазначених вище).

3. Об’єкт нерухомості, що продається, перебував у власності платника податку більше 3 років.

Тож, якщо особа помилково сплатила ПДФО, вона може повернути  сплачену суму. Для цього їй  слід подати заяву у довільній формі протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Орган ДПС готує висновок не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання заяви. На підставі отриманого висновку Казначейство, протягом 5 робочих днів повертає надміру сплачені суми податків.

Джерело: роз’яснення з категорії 103.07 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»