Верховний Суд відмовив у задоволенні позову управління соціального захисту населення про стягнення надмірно виплаченої субсидії. У позові стверджувалося, що відповідачка надала управлінню недостовірні дані про кількість зареєстрованих у квартирі осіб. А саме – в декларації на отримання субсидії зазначила неповнолітнього сина 2008 року народження, який фактично був зареєстрований за вказаною адресою пізніше.

Суд вказав, що законодавець пов’язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно зі ст. 81 ЦПКУ має довести позивач.

За ст. 1215 ЦКУ не підлягають поверненню безпідставно набуті зарплата і платежі, що прирівнюються до неї, інші грошові суми, надані фізособі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

А неповнолітня дитина відповідно до ч. 4 ст. 29 ЦКУ проживає разом із матір’ю, що підтвердили і матеріали справи.

У відповідачки був відсутній умисел на навмисне подання інформації про більшу кількість зареєстрованих у квартирі осіб. Адже фактичні обставини справи свідчать, що відповідачка на момент вирішення питання про отримання субсидії проживала разом із двома синами. Тож ураховуючи зазначене, а також виходячи з необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідачки, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих відповідачем коштів у вигляді житлової субсидії.

Нагадаємо, що новий механізм житлових субсидій та пільг на комунальні послуги діє із 1 жовтня. Водночас Мінсоцполітики надало відповіді на головні питання про монетизацію пільг на комунальні послуги. Відомий і покроковий алгоритм оформлення субсидії онлайн. Також Верховний Суд пояснив, до якого суду подавати позов про відмову в наданні субсидії.

Джерело: постанова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 13.11.2019 р. у справі № 332/2805/18

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»