Уповноважений Верховної Ради України з прав людини просить КСУ дати висновок щодо відповідності Конституції України положень п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.

Згідно з цією нормою єдиний внесок нараховується для фізосіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), осіб, які провадять незалежну профдіяльність, та членів фермерського господарства на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Свого часу поява цієї норми у вітчизняному законодавстві призвела до скасування права добровільної сплати єдиного внеску у разі відсутності доходу та запровадження примусу щодо нарахування та сплати ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску незалежно від того, здійснювалась підприємницька діяльність або ні. Це так званий ЄСВ для «сплячих» ФОП.

На думку омбудсмена, нарахування єдиного внеску для ФОПів (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) у звітному періоді, в якому вони не отримали дохід звужує зміст та обсяг прав фізосіб–підприємців та осіб, які провадять незалежну профдіяльність. А це є порушенням вимог статей 8, 22, 41 та 42 Конституції України, а також не відповідає принципу соціальної справедливості, який закріплено у ПКУ.

Нагадаємо, що норми законів, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення. Тобто, у разі ухвалення КСУ висновку на підставі подання омбудсмена про неконституційність положень п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, «сплячі» ФОПи, а також  особи, що провадять незалежну профдіяльність та члени фермерських господарств, не повинні будуть надалі сплачувати єдиний внесок за відсутності доходу від своєї діяльності.

Ну а поки вердикту КСУ нема, варто нагадати про обов'язок підприємців сплачувати ЄСВ навіть тоді, коли вони є одночасно найманими працівниками, та обов'язок осіб, які провадять незалежну профдіяльність, звітувати з ЄСВ за формою № Д5. Окрім того, днями спеціалісти ДПС роз'яснили, чи притягують до відповідальності ФОП -загальносистемника, який сплатив ЄСВ не з суми чистого доходу, а у розмірі мінімального страхового внеску.

Джерело: сайт КСУ

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»