Проект спрямований передусім на врегулювання податкової сторони процедур фінансової реструктуризації.

Окрім того, проект покликаний вирішити питання щодо оподаткування ПДВ операцій фінансового лізингу у разі повернення лізингоодержувачем (у тому числі шляхом звернення стягнення) товарів (об’єкта фінансового лізингу) лізингодавцю. Наразі така операція з повернення об’єкта лізингу відповідно до приписів ПКУ вважається постачанням, а отже лізингоодержувач повинен реєструвати податкову накладну для лізингодавця. Відмова лізингоодержувача від реєстрації податкової накладної призводить до збитків лізингових компаній в розмірі ПДВ від вартості повернення, так як об’єкт перебуває у власності лізингової компанії. Лізингодавець вилучає предмет в примусовому порядку, а податкову накладну, як правило, отримати не може. Таким чином виникає свого роду додатковий податок на галузь в  розмірі 20%.

Отже, законопроектом пропонується:

  • подовжити на три роки звільнення від оподаткування ПДВ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що було отримано від боржників, а також розповсюдити таке звільнення на майнових поручителів (заставодавця, іпотекодавця), які можуть передати у власність своє майно в погашення боргу позичальника;
  • подовжити на три роки можливість зменшення результату до оподаткування на суму доходів, визнаних особою відповідно до національних положень (стандартів) бухобліку або міжнародних стандартів фінзвітності внаслідок списання їй податкового боргу, анулювання (прощення) та/або розстрочення (відстрочення) її зобов'язань відповідно до закону щодо фінансової реструктуризації, а також розповсюдити таку можливість на анулювання (прощення) її зобов’язань відповідно до цього ж закону.
  • врегулювати питання, що пов’язане із особливостями оподаткування операцій повернення об’єкта фінансового лізингу.

Нагадаємо, що нещодавно було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процедури проведення фінансової реструктуризації». Він продовжив дію Закону України "Про фінансову реструктуризацію" ще на три роки.

Джерело: законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку із вдосконаленням процедури проведення фінансової реструктуризації та щодо вдосконалення оподаткування операцій фінансового лізингу" від 31.10.2019 р.  № 2358

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»