На цей час велика кількість товарів потрапляє до України без сплати податків. Водночас використовують різні «схеми»: заниження вартості товарів, «посилки», контрабанда, «піджаки», перерваний транзит.

Також значні обсяги товару нелегально виробляють в Україні, після чого або вводять в нелегальний обіг через так звані “скрутки”, що призводить до розкрадання ПДВ, або реалізують за готівку без сплати податків.

Тому з’явилась ініціатива запровадити ефективну систему контролю за переміщенням, перепродажем та реалізацією ризикових категорій товарів у країні.

Її презентували за круглим столом, на якому обговорили впровадження реєстрації ТТН.

Етап 1. Впровадити електронну видаткову/товарно-транспортну накладну (е-ВТТН). Обов'язковим є реєстрація е-ВТТН у відповідному реєстрі е-ВТТН. Також необхідно надати контролюючим органам доступ до даних реєстру е-ВТТН задля фізичного контролю переміщення товарів та побудови ризикоорієнтованої системи пост-аудиту. Вступає в дію такий механізм з 2020 року для складних побутових товарів, горіхів, виробів з металу, а потім, за підсумками апробації розширюється рішенням КМУ в межах встановлених законом.

Етап 2. Інтеграція системи реєстрації е-ВТТН та СЕА ПДВ – реєстрація ПН при постачанні товару відбувається лише за наявності зареєстрованої відповідної е-ВТТН (автоматично заповнюється ПН інформацією, яка міститься в е-ВТТН).

Етап 3. Запровадження Єдиної системи обліку руху товарів - системи контролю фізичних об'ємів постачання товарів, що дозволяє зареєструвати е-ТТН в Реєстрі е-ТТН виключно в межах ліміту залишку товарів, за прикладом реєстрації ПН в ЄРПН в межах ліміту по формулі СЕА ПДВ (можливо відвантажити лише те, що було легально закуплено або вироблено). Дозволяє відмовитися від призупинення реєстрації ПН, що реєструються при постачанні відповідних товарів.

Запроваджується в тестовому режимі з 2022 року та застосовується виключно для товарів найвищої категорії ризику (горіхи), які вимірюються в одиницях маси або об'єму (тони, літри, кубометри, тощо) та однозначно ідентифікуються за повним кодом УКТ ЗЕД. Після успішної реалізації перелік товарів може бути розширено Кабміном в межах переліку товарів високої категорії ризику, передбачених законом.

Етап 4. Впровадження системи обліку переміщення обсягів постачання товарів, для яких можливо запровадити єдині універсальні одиниці виміру, але які не можуть бути однозначно ідентифіковані за повним кодом УКТЗЕД.

За матеріалами Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»