В ДПС спробували розібратись чи оподатковувати ПДФО дохід у вигляді вартості об'єкту нерухомості та грошову компенсацію при обміні нерівноцінних об'єктів нерухомості між фізособами – резидентами.

Дохід, отриманий від продажу (обміну) нерухомого майна не частіше одного разу протягом звітного податкового року не оподатковують. Але за умови перебування такої нерухомості у власності платника податку понад 3 роки (п. 172.1 ПКУ)

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад 3 роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

На випадок, якщо здійснено обмін більш як однією нерухомістю, встановлено ставку оподаткування 5%, визначеною п. 167.2 ПКУ.

Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначають виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку (п. 172.3 ПКУ).

Отже, отриманий від обміну об'єктів нерухомості між фізособами - резидентами дохід (у вигляді вартості об'єкта нерухомості та грошової компенсації) у разі недотримання вимог п. 172.1 ПКУ оподатковують ПДФО за ставкою 5%.

Джерело: роз’яснення з категорії 103.21 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»