Сума коштів, на яку накладають арешт, не повинна перевищувати суму податкового боргу, право стягнути яку наявне в контролюючого органу на момент прийняття судом рішення про адміністративний арешт. Тобто арешт може стосуватись лише тих коштів, які є необхідними аби виконати певні зобов'язання платника податків, зокрема щодо погашення податкового боргу. Відповідні висновки робить Верховний Суд.

Так, відповідно до пп. 20.1.33 ПКУ контролюючі органи мають право звертатись до суду аби накласти арешт на кошти та інші цінності, які знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг. Це можливо, якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право контролюючого органу на звернення до суду з вимогою про арешт коштів платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. До того ж ця норма є імперативною і обов'язковою до виконання. Вона регулює питання накладення арешту виключно на кошти платника податків та інші цінності, що знаходяться у банках, за відсутності достатнього для погашення податкового боргу майна.

Джерело: постанова ВС/КАС від 19.09.2019 р. у справі № 804/17275/14.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»