Як наголосили судді, позовна вимога покупця про зобов’язання продавця здійснити реєстрацію податкових накладних не підлягає розгляду в суді жодної юрисдикції.

Зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних для включення до податкового кредиту суми ПДВ виникає саме з податкового законодавства, а не з договірних відносин, тому є податковим, а не господарським зобов'язанням. Спори, які можуть виникнути між платниками ПДВ та державою в особі уповноваженого органу – суб’єкта владних повноважень щодо суми сплаченого податку, є адміністративними і мають розглядатися судами адміністративної юрисдикції.

Водночас Велика Палата ВС звернула увагу на те, що обовʼязок продавця зареєструвати податкову накладну – обовʼязок платника податку у публічно-правових відносинах, а не обовʼязок перед покупцем, хоча його невиконання може завдати покупцеві збитків. Тому позовна вимога покупця про зобовʼязання продавця здійснити таку реєстрацію не є способом захисту у господарських правовідносинах і не підлягає розгляду в суді жодної юрисдикції.

Натомість належним способом захисту для позивача може бути звернення до контрагента з позовом про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення контрагентом за договором обовʼязку щодо складення та реєстрації податкових накладних.

Джерело: постанова Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 р. у справі № 908/1568/18 (провадження № 12-52гс19)

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»