16 жовтня Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19), предметом спору в якій є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262).

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, вказавши, що починаючи з 7 березня 2004 року він отримував пенсію відповідно до Закону № 2262, розмір якої становив 83 % сум грошового забезпечення.

Постановою КМУ № 704  збільшено грошове забезпечення військовослужбовців. У зв’язку з цим відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року, проте її розмір було зменшено з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення на підставі ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії.

Позивач стверджував, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом процедурами, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 вказаного Закону не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Натомість має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.

Тому позивач просив суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії та зобов'язати відповідача здійснити її перерахунок і виплату в основному розмірі 83 % сум грошового забезпечення.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову. Вона підтримала висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону № 2262 на підставі постанови КМУ № 103  немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст.13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Водночас застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, адже стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, а також з огляду на принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Отже, Велика Палата ВС дійшла висновку, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами ст. 63 Закону № 2262,  а також нормами постанов КМУ № 704 та № 103. Тому застосування ст. 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Джерело: сайт Верховного Суду

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»