Банк має доводити підстави для обмеження права клієнта на розпорядження коштів на рахунку. На це вказують висновки, зроблені ВС/Другою судовою палатою КЦС.

У розглянутій судом справі банк заблокував рахунки клієнта у зв’язку із підозрою використання поточних рахунків фізосіб для операцій, пов'язаних підприємницькою діяльністю або неподанням клієнтом інформації на запит суб'єкта первинного фінансового моніторингу.

Пізніше клієнт звернувся до банку із заявою про закриття рахунку та переведення коштів на рахунки, відкриті в інший банк. Проте вказану заява банк залишив без розгляду, грошові кошти не повернув.

Верховний Суд уважає, що дії банку щодо блокування карткових рахунків позивачів більше ніж на 7 днів, тобто поза межами строків, зазначених у ч. 1-5 ст. 17 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», є неправомірними та  порушують права позивачів.

Під час розгляду справи банк не надав суду доказів правомірності своїх дій з призупинення операцій за картковими рахунками позивачів, а також доказів порушення умов використання електронного платіжного засобу.

Джерело: постанова ВС/Другої судової палати КЦС від 04.09.2019 р. у справі № 761/40546/16

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»