Із 01 жовтня 2019 року із обігу вилучають розмінні монети номіналами 1, 2 та 5 копійок, які перестають бути засобом платежу. У свою чергу банки видаватимуть за касовими документами готівку в сумах, кратну найменшому номіналу грошових знаків національної валюти, що перебуває в обігу - 10 копійкам. Адже відповідні вимоги закладені в постанові Правління НБУ від 20.06.2019 р. № 82.

Це спровокувало справжню проблему для бухгалтерів, яким доводиться видавати зарплату готівкою.

Адже заокруглення загальних (у чеку) сум діють для розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) за правилами, визначеними постановою Правління НБУ від 15.03.2019 р. № 25. Заокруглювати до 10 копійок нараховану зарплату підстав немає, адже законодавство цього не передбачає. Працівник має отримати нараховану йому зарплату за вирахування податків та інших обов’язкових утримань.

НБУ відреагував на цю ситуацію відповіддю на своїй сторінці у мережі Фейсбук:

«Після 01 жовтня 2019 року при виплаті заробітної плати з кас підприємства радимо зазначати у видатковому касовому ордері або видатковій відомості суми виплат у сумах, кратних 10 копійкам. Також рекомендуємо застосовувати практику нарахування сум заробітної плати з урахуванням частки у копійках як кредиторської/дебіторської заборгованості, що переходить на наступний місяць, що не викликає необхідності в округленні нарахованих сум.

Крім того зазначаємо, що відповідно до пункту 2 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" відображення та облік зазначених вище операцій відноситься до питань організації бухгалтерського обліку на підприємстві і належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Одночасно зазначаємо, що одним зі шляхів уникнення незручностей під час виплат заробітної плати може бути укладення відповідного договору з обслуговуючим банком та здійснення перерахування зазначених виплат на рахунки працівників, оскільки під час здійснення безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюється (пункт 6 постанови Правління НБУ від 15.03.2018 № 25)».

Джерело: офіційна сторінка НБУ у Фейсбук

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»