Верховний Суд визнав, що право виправляти самостійно виявлені помилки у раніше поданій податковій декларації може бути обмежене виключно випадками, визначеними ПКУ.

Водночас норми ПКУ не містить обмежень щодо виправлення платником податків самостійно виявлених помилок у будь-якому рядку раніше поданої ним податкової декларації.

Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що податковим законодавством встановлено два випадки, коли платник податку не може виправити виявлену помилку, це:

  • закінчення строків давності, визначених у ст. 102 ПКУ;
  • заборона подавати уточнюючі розрахунки під час проведення документальних перевірок до поданих раніше податкових декларацій за звітний період, який перевіряється контролюючим органом (п. 50.2 ПКУ).

У справі йшлося про те, що узгоджене бюджетне відшкодування було використано платником в рахунок погашення майбутніх податкових платежів. Тому, на думку контролерів, платник податку втратив на нього право, подаючи уточнюючу податкову декларацію, в які забажав отримати його на банківський рахунок. Тож, контролери наголосили, що платник податку не вправі змінювати механізм нарахування бюджетного відшкодування, подаючи уточнюючу декларацію.

Однак, як бачимо, платник ПДВ все-таки довів, що чинне законодавство не містить жодних обмежень щодо зміни напрямку бюджетного відшкодування шляхом подання уточнюючої декларації. Єдиним обмеженням для подання уточнюючого розрахунку є встановлення строків подання такого уточнення.

До того ж нині зміна напряму узгодженого бюджетного відшкодування шляхом подання уточнюючого розрахунку, передбачена п. 5 р. IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 28.01.2016 р. № 21.

Джерело: постанова Верховного Суду від 15.08.2019 р. у справі № 810/3640/15

 

Більше про бюджетне відшкодування ПДВ читайте в статтях сервісу «Інтерактивна бухгалтерія»:

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»