Під час розгляду позову про скасування акту про нещасний випадок та зобовязання скласти новий Верховний Суд вказав, що акт про нещасний випадок під час проходження публічної служби підлягає оскарженню за правилами адміністративного судочинства.

У справі № 1640/3010/18 позивач, який проходив службу в органах Національної поліції та час виконання службових обов’язків і тимчасово втратив працездатність, вимагав скасувати складений щодо нього акт розслідування нещасного випадку форми Н-5* та затверджений начальником ГУ Нацполіції акт № 6 про нещасний випадок невиробничого характеру. Також позивач просив суд зобов'язати ГУ Нацполіції скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* та акт про нещасний випадок (у тому числі поранення) за формою Н-1* із зазначенням у них, що нещасний випадок стався в період проходження служби і пов'язаний з виконанням службових обов'язків, та взяти зазначений випадок на облік.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими вимогами, оскільки позивач проходив службу в органах внутрішніх справ і цей адміністративний позов подав до ГУ Нацполіції, тобто до суб’єкта владних повноважень, зокрема, щодо скасування спірних актів. За викладених обставин Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що спори, пов’язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема й оскарження акта про нещасний випадок під час проходження публічної служби, підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Наголосимо, що йдеться про оскарження акту про нещасний випадок, що стався з особою саме під час проходження публічної служби. Якщо ж йдеться про трудові відносини, то справи про оскарження актів розслідування нещасних випадків підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

Нагадаємо, що розслідування нещасних випадків відбувається по-новому з 1 липня цього року. Також Мінсоцполітики інформувало про специфіку фіксації невиробничого травматизму, а у Фонді соцстраху розповіли про основні види порушень, виявлені за результатами документальних планових перевірок страхувальників.

Джерело: постанова Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі  № 1640/3010/18

 

Про порядок дій роботодавця у разі нещасного випадку на виробництві  читайте в матеріалі газети  «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»