Верховний Суд України вказав на порядок встановлення факту участі особи в АТО.

У справі заявник просив у судовому порядку встановити факт його участі у бойових діях із захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України та безпосередньої участі в АТО, зокрема у якості добровольця. Встановлення цього факту необхідно заявникові для отримання статусу учасника бойових дій.

Заявник також вказав, що він звертався до Міноборони з проханням присвоїти йому такий статус, проте отримав відповідь, що його до списку таких учасників не внесено.

Проаналізувавши норми Порядку № 413 та Положення № 200 суд наполіг, що встановлення факту участі особи в АТО є складовою процесу надання їй статусу учасника бойових дій, для якого визначений позасудовий порядок, який здійснюють спеціально уповноважені на це органи (комісії, міжвідомчі комісії).

В разі відмови в наданні статусу УБД особа має право звертатися до суду для оскарження рішення комісії, у тому числі щодо встановлення факту участі в АТО чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій.

При цьому ВС переконаний, що зазначений спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен вирішуватись у позасудовому порядку.

Натомість, як зауважують судді, заявнику варто було оскаржувати дії чи бездіяльність органів, уповноважених приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій.

Джерело: постанова Великої Палати ВС від 03.07.2019 р. у справі № 233/2929/17

 

Корисним на цю тему буде також наступний матеріал: "Огляд судової практики Верховного Суду в податкових спорах. Липень-2019" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»