Фабула справи наступна: самозайнята особа подала позов до управління ДФС про визнання протиправною та скасування вимоги. Позовні вимоги були обґрунтовані тим, що контролюючий орган прийняв вимогу про сплату боргу (недоїмки), згідно з якою позивачеві нарахували суму боргу зі сплати ЄСВ. На думку позивача, вказана вимога – протиправна і підлягала скасуванню.

Позивач є самозайнятою особою (судовий експерт з правом проведення автотоварознавчих експертиз) та одночасно зареєстрований як фізособа–підприємець і перебуває на спрощеній системі оподаткування. Він вважав, що податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізособа вже взята на облік як самозайнята.

Позивач указував, що доходи, отримані від здійснення незалежної професійної діяльності, підлягають оподаткуванню згідно зі ст. 178 ПКУ лише у випадку, якщо така особа не зареєстрована як ФОП відповідно до вимог законодавства.

Верховний Суд погодився з аргументами позивача. Визнано протиправною та скасувано вимогу фіскального органу.

Зауважимо, що раніше Верховний Суд визнав за доцільне розглядати цю справу як зразкову. Це означає, що ухвалене в ній рішення матиме значення для формування єдиної судової практики вирішення аналогічної категорії спорів.

Джерело: рішення Верховного Суду від 02 вересня 2019 року у справі № 520/3939/19

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»