На сьогодні, якщо громадянин продає один житловий  будинок або квартиру на рік, яка у його власності понад три роки, то з отриманого доходу податків він не платить. Якщо ж хоча б одна з цих умови не виконується, то доводиться з отриманого доходу платити ПДФО за ставкою 5% та військовий збір – 1,5%.

Однак все це може змінитись, якщо народні депутати підтримають законопроект № 1210, який вніс Голова податкового комітету Ради.

Запропонували наступне:

1. Дохід, отриманий від продажу протягом звітного податкового року третього та наступних об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ПКУ, або від продажу другого та наступних об’єктів нерухомості, не зазначених в п. 172.1 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ, тобто 18%. У такому самому порядку оподатковуватимуть дохід від продажу (обміну) об’єкта незавершеного будівництва.

Тобто, два будинки на рік, які у власності більше 3-х років, можна буде продати без сплати податків. Аналогічне правило діятиме і щодо продажу однієї або двох квартир,  навіть якщо вони будуть у власності понад 3 роки. Щоправда, незрозуміло, як слід буде застосовувати зазначену норму, якщо протягом року фізособа продаватиме 2 будинки та 2 квартири, які у власності більше 3-х років: звільнятимуть від оподаткування по 2 одиниці кожного виду нерухомості (будинка, квартири тощо) чи лише перші два об’єкти нерухомості, які продаватимуть.

Не доведеться платити податків і тоді, коли фізособа продаватиме лише одну квартира, навіть якщо вона буде у власності менше 3-х років.

2.  Дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ, тобто 18%.

Тобто, тепер друге авто можна продати із сплатою ПДФО за ставкою 5%, а ось третє та наступне - за ставкою 18%. Ну і, звісно, із доходів від другого та третього продажу авто потрібно платити 1,5% військового збору. Нагадаємо: досі друге та наступне авто можна було продати зі сплатою 5% ПДФО.

Джерело: законопроект № 1210 від 30.08.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»

 

Про інші законодавчі ініціативи від провладної більшості народних депутатів ми розповідали у новинах:

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»