Фізособа подала в суд на свого колишнього роботодавця, вимагаючи оплатити відпрацьовані вихідні дні, хоча за них йому надавали інші дні відпочинку (відгули). Суди трьох інстанцій відмовили в задоволенні позову, оскільки позивачу час роботи у вихідні дні було компенсовано наданням інших днів відпочинку, що підтверджується його особистою заявою.

Судами було встановлено, що у колективному договорі, укладеному в установі, де працював позивач, передбачено: робота у святкові, неробочі та вихідні дні, якщо вона не компенсується іншим часом відпочинку, а також в понадурочний час оплачується у подвійному розмірі. Згідно з ст. 72 КЗпП робота у вихідний може компенсуватись за згодою сторін наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

Таким чином, спосіб компенсації за роботу у вихідний день визначають за згодою сторін трудового договору, на підставі наказу (розпорядження) про залучення працівників до роботи у вихідний день та з урахуванням положень колективного договору.

Верховний Суд також зазначив, що обов'язковою умовою надання іншого дня відпочинку за раніше відпрацьований вихідний день є волевиявлення такого працівника, що знаходить своє відображення в подачі відповідної заяви, адже керівник підприємства, установи та організації позбавлений можливості примусово надавати співробітнику день відпочинку за раніше відпрацьований день. Таким чином, за наявності заяви позивача про надання іншого дня відпочинку (відгули) за відпрацьовані вихідні дні, відповідач-роботодавець діяв у межах та у спосіб визначений законодавством. Отже, Верховний Суд дійшов висновку, що у разі надання працівнику днів відпочинку за роботу у вихідні дні, грошова компенсація за роботу у ці дні виплаті не підлягає.

Джерело: постанова Верховного Суду від 01.07.2019 р. у справі № 825/1343/16

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»