В НБУ планують заборонити використовувати поточні рахунки ФОП та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність для здійснення операцій, пов’язаних із власними потребами. Відповідною нормою доповнять п. 14 розділу І Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492 (далі — Інструкція № 492).

Запрацює це нововведення після того, як НБУ схвалить проект нещодавно розробленої постанови.

Наразі ж заборонено використовувати поточні рахунки фізосіб, які відкриті для власних потреб, для операцій, пов'язаних із підприємницькою та незалежною професійною діяльністю. Таку вимогу містить все той же п. 14 розділу І Інструкції № 492.

Як бачимо, НБУ планує зробити двосторонню заборону і повністю розмежувати видаткові операції із рахунків ФОП та рахунків звичайних фізосіб.

Така ініціатива банківського регулятора точно не полегшить роботу підприємців. Адже в такому разі банк при проведенні видатків із рахунку ФОП вимагатиме підтвердити їх цільовий характер.

Тут можна пригадати про вимоги постанови Правління НБУ від 18.04.2019 р. № 62, яка діє із 03.06.2019 р. Нею уже уведений запобіжник, за яким банк, застосовуючи ризик-орієнтований підхід, має отримати від клієнта - суб’єкта господарювання підтвердні документи, на підставі яких здійснюють готівкові розрахунки. До таких документів відносять:

  • закупівельний акт;
  • закупівельна відомість;
  • податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку;
  • кредитний договір;
  • договір поставки;
  • договір транспортування;
  • договір зберігання.

Проте у розробленому проекті постанови не прописали, як банки контролюватимуть цю заборону, а також те, як за таких умов підприємцям розпоряджатись власно заробленими коштами на свої особисті потреби. Адже під вказане табу потраплять як безготівкові розрахунки, так і зняття готівки в касі та банкоматі, розрахунки через термінали.

Єдиним виходом може стати переказ коштів із підприємницького рахунку на особистий і лише потім їх витрачання на власні потреби.

Як не згадати в цій ситуації ще й про ст. 44 ГКУ. Вона говорить: підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»