Податківці роз’яснили, як діяти лізингодавцю-платнику ПДВ при перерахунку вартості об’єкта лізингу у зв’язку з коливанням курсу валют.

Оскільки зміна (коливання) курсу іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості об'єкту фінлізингу (як у бік збільшення, так і у бік зменшення), то у платника податку - лізингодавця виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов'язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування відповідно до п. 192.1 ПКУ.

Водночас контролери завважили, що РК до ПН, з дати складання якої минуло більше 1095 к. дн., не можна зареєструвати в ЄРПН у зв'язку зі спливом терміну, встановленого  ст. 257 ЦКУ та  ст. 102 ПКУ.

Таким чином, у разі, якщо після сплину 1095 к. дн. із дати виникнення податкових зобов'язань та складання  ПН при передачі майна у фінлізинг зменшується його вартість,  РК  до таких ПН не може бути зареєстрований в ЄРПН, а підстави для зменшення податкових зобов'язань у лізингодавця відсутні.

При цьому лізингоодержувач у випадку зменшення компенсації вартості майна, переданого у фінлізинг, зобов'язаний:

  • визначити податкові зобов'язання з ПДВ на суму такого зменшення, використовуючи механізм, визначений п. 198.5 ПКУ;
  • скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну  ПН.

Коли зросте сума компенсації вартості майна, переданого  у  фінлізинг, якщо з дати складання  ПН  минуло 1095 к. дн., постачальник зобов'язаний:

  • визначити податкові зобов'язання з ПДВ;
  • скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на суму такого збільшення.

Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту лізингоодержувача.

Джерело:  ІПК ДФСУ від 02.08.2019 р. № 3633/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Платникам ПДВ цікавим може бути матеріал «Бухоблік коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до цього та інших матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

 

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»