05.08.2019 р. — відправна точка старту в банківській системі України міжнародного номера банківського рахунка IBAN. В Україні IBAN означає заміну комбінацій із коду МФО банку + номер розрахункового рахунка на міжнародний формат рахунка, який матиме 29 символів (літери та цифри).

Зверніть увагу! Із 01.11.2019 р. у розрахункових документах виключать реквізит «Код банку», оскільки міжнародний номер банківський рахунок IBAN вже містить інформацію про код банку. У зв’язку з цим у міжбанківському електронному розрахунковому документі НБУ пропонує виключити цей реквізит. Відповідний проект змін уже напрацьовано.

Із 5 серпня до 31 жовтня 2019 року банки України самостійно здійснюють зміну (не за ініціативою клієнта) діючих рахунків на нові за стандартом IBAN зі збереженням довжини номера рахунка аналітичного обліку — не більш як 14 символів (водночас заборонено використовувати номер платіжної картки). Відповідні етапи прописані в п. 1 постанови Правління НБУ від 28.12.2018 р. № 162.

Чи змінять  реквізити бюджетних рахунків?

Стандарт IBAN зачепить також рахунки, відкриті в органах Казначейства. Нині чинним є Порядок відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій в системі Державної казначейської служби України, затверджений наказом ДКСУ від 27.12.2013 р. № 217.

Однак із 01.11.2019 р. до нього внесуть зміни наказом ДКСУ від 10.07.2019 р. № 201. Як результат — аналітичні рахунки сформують відповідно до Національного стандарту України «Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні (IBAN Registry:2009, NEQ). ДСТУ-Н 7167:2010».

Прикро, що жодних повідомлень від ДКСУ та ДФС про оновлення реквізитів бюджетних рахунків у зв’язку з запровадженням стандарту IBAN наразі немає.

Це саме стосується й рахунків у СЕА ПДВ і СЕАРП та СЕ, а також небюджетних рахунків одержувачами бюджетних коштів, які теж відкриті платникам податків у Казначействі.

Тобто, по суті, до існуючого 14-значного номера бюджетного рахунка додадуть решту символів, які вимагає стандарт IBAN.

Р.S. Із усних пояснень працівників органів Казначейства, наразі інформацію про зміну реквізитів бюджетних рахунків на стандарт IBAN їм не повідомили. Тому вони мають змогу проводити платежі лише із використанням 14-символьного рахунку, що дозволяє існуюче програмне забезпечення. Якщо бюджетній установі доведеться сплатити кошти на рахунок контрагента, то із наданого 29-символьного рахунку за стандартом IBAN візьмуть лише останні 14 цифр, тобто звичну на сьогодні довжину і кодування рахунку.

 

Що потрібно враховувати керівнику та бухгалтеру про банківські рахунки за стандартом IBAN читайте в газеті «Інтерактивна бухгалтерія» за посиланням.

Для отримання доступу до матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»