Офіс ВПП ДФС нагадав, який порядок оподаткування ПДВ туроператорської та турагентської діяльності.

Порядок оподаткування ПДВ туроператорської та тур агентської діяльності регламентує ст. 207 ПКУ.

Базою оподаткування ПДВ у туроператора, незалежно від виду туризму (внутрішній, в’їзний, виїзний), є сума винагороди (п. 207.2, п. 207.3 ПКУ), яку розраховують наступним чином:

Винагорода туроператора = Вартість поставленої туристичної послуги – Витрати на придбання (створення) туристичної послуги

Тому в декларації з ПДВ туроператор вказує в рядку 1.1 тільки суму винагороди.

Податкові зобов’язання з ПДВ туроператор визнає на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання туристичної послуги (п. 207.6 ПКУ). Тобто правило першої події в цьому випадку не працює, а передплата, отримана від туриста, не призводить до виникнення податкових зобов’язань у туроператора. Податкові зобов’язання він нараховує на дату завершення туру, яку фіксують в договорі з туристом.

Для відображення податкового кредиту у туроператора п. 207.6 ПКУ встановлені особливі правила:

  • суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які включають у вартість туристичної послуги, НЕ відносять до податкового кредиту та не включають до бази оподаткування туроператора;
  • суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, які НЕ включають у вартість туристичного продукту (туристичної послуги), включають до податкового кредиту. Водночас податковий кредит у разі придбання товарів/послуг, які не включають у вартість туристичної послуги, визнають на дату отримання товарів/послуг, підтверджену податковою накладною.

Базою оподаткування у турагента (п. 207.6 ПКУ), є винагорода, яку нараховує (виплачує) туроператор, інші постачальники послуг на користь такого турагента, у т.  ч. за рахунок коштів, отриманих останнім від споживача туристичної послуги (туриста).

Податкові зобов’язання нараховують у загальному порядку — за правилом «першої події» відповідно до п. 187.1 ПКУ. Для нарахування податкових зобов’язань турагент складає податкову накладну, реєструє її в ЄРПН та передає туроператору або іншим постачальникам послуг.

Відображення сум у складі податкового кредиту у турагента залежить від мети придбання товарів (послуг), а саме (п. 207.6 ПКУ):

  • до податкового кредиту НЕ відносять суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких включають до вартості туристичної послуги;
  • до податкового кредиту включають суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів/послуг, вартість яких не включають до вартості туристичної послуги. Водночас податковий кредит у разі придбання товарів/послуг, які не включають у вартість туристичної послуги, визнають на дату першої події відповідно до п. 198.2 ПКУ. Оскільки особлива дата відображення податкового кредиту, яка встановлена абз. 4 п. 207.6 ПКУ, передбачена лише для туроператорів.

Джерело: повідомлення на офіційному веб-сайті Офісу великих платників податків ДФС.

 

Більше про це читайте в матеріалах «ПДВ-облік у туроператора» і «Турагентська діяльність: особливості ПДВ-обліку» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»