Спеціалісти ДФС роз’яснили, як діяти в ситуації, коли фізособа (продавець) уклала з іншою фізособою договір купівлі-продажу сільськогосподарської, дорожньо-будівельної техніки та інших машин за посередництвом юрособи або через товарну біржу.

Податківці вказали, що у такому випадку фізособа-продавець зобов’язана самостійно сплатити до бюджету ПДФО.

Так, згідно з п. 173.1 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковують за ставкою, 5% від розміру отриманого доходу.

У разі продажу (обміну) об’єкта рухомого майна за посередництвом юрособи або представництва нерезидента чи ФОП, такий посередник виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету ПДФО  у порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.

Під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна в порядку, передбаченому ст. 173 ПКУ нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни) об’єктів рухомого майна за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету продавцем ПДФО.

Водночас відповідно до пп. "б" пп. 168.4.5 ПКУ фізособа (продавець) у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна є відповідальною за нарахування й утримання ПДФО. Відповідно вона самостійно визначає суму ПДФО і сплачує його до бюджету.

Нагадаємо: як курча за квочкою, услід за ПДФО йде військовий збір. Тож фізособі-продавцю доведеться принагідно порахувати і сплатити до бюджету ще й військовий збір, хоч про нього податківці в цьому роз'ясненні і не згадали.

Зверніть увагу! Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (пп. 168.2.1 ПКУ).

Джерело: ГУ ДФС у Львівській області.

 

Як штрафують податкових агентів за порушення з ПДФО та ВЗ, дізнавайтесь із матеріалу газети "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»