Першочерговими реформами у податковій сфері бухгалтери бачать: заборону змін до Податкового кодексу за рік до початку бюджетного року (назвали 61,5% опитаних) та впровадження персональної відповідальності податківців за незаконні рішення (45,6%). Причому другий пункт підтримали на 27,7% більше опитаних, ніж минулого року. Про це свідчать результати Всеукраїнського опитування «Індекс легкості роботи бухгалтерів», презентований компанією ЛІГА:ЗАКОН до Дня бухгалтера та аудитора. У дослідженні взяли участь понад 1,5 тисячі бухгалтерів. 

Персональна відповідальність податківців нерозривно пов’язана із іншим індикатором - кожен другий бухгалтер мав конфліктні ситуації з представниками держорганів за останні 3 роки. Лише 6% бухгалтерів абсолютно впевнені, що зможуть відстояти свої права у разі розбіжностей з податковими органами.

«Цього року ми бачимо тенденцію до зростання кількості скарг на рішення ДФС, а також зростання кількості судових справ у податковій сфері. Бізнес все частіше відстоює свої права у судовому порядку, не погоджуючись з тлумаченням чинного законодавства податковими  органами чи окремими податківцями», - зазначила Ольга Таранова, директор напрямку бухгалтерських продуктів і сервісів компанії «ЛІГА:ЗАКОН». 

Результати опитування показали, що бухгалтерів непокоять постійні зміни у законодавстві та двозначність трактування законодавчих вимог податковими органами. Це призводить до зростання навантаження на представників професії.

Аби знайти відповідь на робочі проблеми бухгалтери (71% опитуваних) зізнаються, що витрачають на це найбільше часу. Ще значну частину часу відбирає робота з первинними документами (52,7%).

«Складність податкової системи - одна і, частково, дещо суб’єктивна сторона, але є й інші. Слаборозвинена професійна інфраструктура, відсутність цивілізованого ринку податкового консалтингу, низький рівень винагороди за роботу з надмірною юридичною відповідальністю та завантаженістю роботи, надмірні очікування роботодавців від одного професійного бухгалтера, викривлена і вкрай спірна практика правозастосування норм законодавства з боку контролерів – усі ці ознаки виступають тим фоном, на тлі якого бухгалтери робили свої оцінки. Сьогодні типовою є ситуація, коли норма законодавства нібито є, але платники та контролери розуміють та читають її по різному. А звернення до суду не дає гарантії того, що рішення буде на користь платника, економічного змісту та хоча б здорового глузду», - зазначив Петро Кричун, Президент Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України.

Опитування бухгалтерів у 2019 році показало зменшення інтересу до удосконалення системи штрафів (показник знизився із 45,6% до 36,4%) та мораторію на перевірки бізнесу. Схоже, ці питання відійшли на другий план з огляду на те, що бізнес звик до існуючих правил податкових перевірок.

Якщо ж звернутися до питань звітності, то часто змінювані форми звітності (27,9% опитуваних) та дублювання в наданні інформації державним органам (25%) стали ключовими недоліками у роботі бухгалтера зі звітністю.

Разом з тим, загальний індекс легкості роботи бухгалтерів у 2019 році склав 2,5 пункти, що свідчить про певне покращення сприйняття податкової політики в країні. Минулого року він становив 1,4 пункти.

Під час презентації результатів Індексу легкості роботи бухгалтерів Ніна Южаніна, голова податкового комітету ВР України зазначила:

«Думка бухгалтерів, висловлена незалежно – напевно, для мене це є завданням на майбутнє. Всі питання, які були озвучені, потребують окремої дискусії, в рамках якої я могла пояснити, довести, чому так, а не інакше.

Вам зараз у допомогу є прекрасна компанія ЛІГА:ЗАКОН. Я пам’ятаю, коли ми тільки почали працювати і з’явився цей ресурс – я була просто щаслива. Мені здавалося, що це такий продукт, який замінив буквально всі ті безсонні ночі, які ми витрачали на читання друкованих видань і ставили стікери-замітки, і перечитували всім колективом статтю, потім обговорювали її.

Ви зараз маєте можливості для дискусії, аналізу та  підказок, які вам дають такі аналітичні компанії, як ЛІГА:ЗАКОН.

Щодо того, що ви не погоджуєтесь із внесенням змін до законодавства, наведу приклад. Серед вас є багато незадоволених, які можуть запитати мене щодо системи електронного адміністрування реалізації пального і спирту етилового , яка набрала чинності з 01.07.2019 року.

Але ж ми цю норму прийняли ще в листопаді 2018 року. Було 7 місяців на підготовку. Ви думаєте, хтось був готовий? Ні. Всі тільки десь 25 червня почали запитувати – а що буде з 1 липня?

Тому досвід показує, що ми ще не зовсім привчені до такої культури, як виконання законів. Законодавці не приймають норми вчасно, що є порушенням прямої норми закону (будь-які  зміни на наступний рік мають бути ухвалені не пізніше, ніж за 6 місяців). Ми допускали і допускаємо зараз невчасні зміни, але й виконавці не завжди готові їх впроваджувати».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»