Знімати з контролю експортні операції клієнтів на підставі документів про припинення зобов'язань шляхом  зарахуванням зустрічних однорідних вимог в іноземній валюті першої групи Класифікатора (незалежно від суми операції) не можна, – ВС.

У період спірних правовідносин такі дії були заборонені.

Не зважаючи на те, що законодавство, у т. ч. і спеціальне у сфері ЗЕД, не містить обмежень щодо зміни сторони за зобов'язанням, проте враховувати специфіку таких правовідносин, зокрема щодо розповсюдження на них валютного контролю, все ж потрібно.

Інструкція про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями чітко визначає умови, за яких експортна операція може бути знята з контролю (п. 1.10), однак такі умови у спірних правовідносинах відсутні.

Таким чином, резидент при здійсненні госпдіяльності мав:

 або

  • врегулювати договірні відносини з урахуванням загальнодоступних правил валютного контролю;

або

  • врахувати ризики їх недодержання.

Для довідки: на час спірних правовідносин заборона на зняття валютного контролю була передбачена  постановами Правління Нацбанку від 04.12.2015 № 863 та від 03.03.2016 № 140.

Із позицією податківців щодо відступлення права вимоги або переведення боргу за ЗЕД-контрактом можна ознайомитись тут.

Джерело: постанова ВС від 22.05.2019 р. у справі № 802/1123/18-а.

 

Корисним на цю тему буде також наступний матеріал: "Переведення грошового боргу: бухоблік й оподаткування" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»