Управління Держпраці у Кіровоградській області висловилося щодо порядку оплати праці за графіком у вечірній і нічний час. Йдеться про час із 18:00 до 22:00 (вечірній) та з 22:00 до 06:00 (нічний).

Базове правило: якщо графіком виходу на роботу (графіком змінності) передбачили роботу в нічний час, то її тривалість включають до тривалості роботи (зміни) працівника. Доплату за роботу в нічний час здійснюють за фактично відпрацьовані години у такий час.

КЗпП вимагає оплачувати роботу в нічний час в підвищеному розмірі. Останній установлюють генеральною, галузевими (регіональними) угодами та колдоговорами, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час. Пам’ятайте: це мінімум, який установлений законодавством. Тобто оплачувати роботу в нічний час нижче цієї межі або взагалі не оплачувати не можна. Інакше чекайте на штраф у розмірі 10 мінзарплат за кожного працівника, щодо якого здійснили зазначене порушення.

Але й це ще не все. Так, якщо на підприємство поширюється Генеральна угода, тоді розмір доплати за роботу в нічний час — 35 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час. Інші розміри доплати встановлені для деяких працівників бюджетної сфери. Для них доплата за роботу в нічний час (за кожну годину роботи) складає:

  • працівникам з оплатою за ЄТС — до 40 % (якщо законодавством не встановлений більший розмір) посадового окладу (ставки зарплати);
  • працівникам закладів освіти — 40 % посадового окладу (ставки зарплати);
  • працівникам закладів охорони здоров’я — 35 % годинної тарифної ставки (посадового окладу).

А працівникам, зайнятим наданням екстреної, швидкої та невідкладної меддопомоги (у т. ч. водіям санітарних автомобілів), а також тим, хто працює у відділеннях (палатах) анестезіології та інтенсивної терапії для новонароджених дітей, у пологових (акушерських) відділеннях, доплата становить 50 % годинної тарифної ставки.

Доплачувати за нічний час слід за підсумками кожного місяця, незалежно від облікового періоду.

Дещо інакше виглядає оплата роботи у вечірній час. Адже щодо неї КЗпП відмовчується. Але фахівці Держпраці підкреслили, що відповідна доплата може бути встановлена Генеральною і галузевими (регіональними) угодами. Так, наприклад, Генеральна угода передбачає доплату за роботу у вечірній час при багатозмінному режимі у розмірі 20 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в такий час.

При змінних роботах працівники чергуються у змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку. Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, повинен відбуватися через кожен тиждень відповідно до графіка змінності. Крім того, має бути встановлена перерва між змінами. Її тривалість – не менш подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід).

Наприклад, якщо на підприємстві використовують п’ятиденний 4-бригадний графік змінності, то після 5 днів роботи в одній зміні бригада (працівник) отримує безперервний відпочинок і переходить в іншу зміну.

Тобто доплату за роботу у вечірні час, передбачену Генеральною угодою, не проводять, якщо режим роботи працівників:

  • не належить до багатозмінного режиму (наприклад, праця сторожів за відповідним графіком виходу на роботу);
  • є багатозмінною, але на підприємство не поширюється положення Генеральної угоди, і проведення такої доплати не передбачено колдоговором (іншими внутрішніми документами підприємства).

При погодинній оплаті праці зі встановленою годинною тарифною ставкою проблем з розрахунком доплати за роботу у вечірній/нічний час не буде — годинна ставка відома. Якщо працівникові встановлений оклад (місячна тарифна ставка), то спершу обчисліть годинну тарифну ставку: поділіть оклад на норму тривалості робочого часу, встановлену для працівника графіком змінности (графіком виходу на роботу).

Суму доплати за роботу в вечірній/нічний час визначайте перемноживши годинну тарифну ставку на кількість нічних/вечірніх годин і на розмір доплати.

За матеріалами сайту Управління Держпраці у Кіровоградській області

 

Про те, як оформити перехід працівника на роботу в нічний час, читайте в матеріалі газети «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»