Податківці пояснили питання оформлення операцій з видачі коштів з каси підприємства до господарської одиниці, яка надає послугу з кредитування громадян, та їх повернення у кінці робочої зміни.

В ІПК від 07.05.2019 р. № 2014/6/99-99-14-05-01-15/ІПК йдеться: на початок робочої зміни представник підприємства, що здійснює операції з видачі кредитів громадянам, отримує у касі готівку у сумі, необхідній для здійснення такої діяльності, на підставі ВКО, а у разі отримання декількома працівниками (наприклад на декілька господарських одиниць) така видача може бути проведена за видатковою відомістю за загальним видатковим ордером. Повернення готівки до каси проводиться від кожного працівника (касира) окремо по касовим ордерам.

Якщо ж стається ситуація із помилково проведеною операцією з надання кредиту, то необхідно діяти відповідно до алгоритму, визначеного пп. 7 та 8 розділу III Порядку № 547, з урахуванням специфіки роботи підприємства щодо видачі кредитів.

Реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми (п. 7 Порядку № 547).

Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам’яті від’ємних сум розрахунків:

  • дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції «службова видача»;
  • забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно».

Крім того, п. 8 розділу III Порядку № 547 передбачено, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»