ВСУ розглянув спір щодо скасування рішення про оформлення права власності на квартиру, визнання недійсним договору дарування та визнання права власності на ½ частину квартири.

ВСУ зробив правовий висновок, що відповідно до ч.ч. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України відносини спадкування регулюються нормами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1 січня 2004 року) або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, то до таких спадкових відносин застосовуються норми Цивільного кодексу УРСР 1963 року.

Якщо спадщина у зв’язку зі смертю члена кооперативу відкрилася до 1 липня 1990 року, тобто до набрання чинності Законом СРСР «Про власність» (який згідно з постановою ВРУ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» підлягав застосуванню на території України до 15 квітня 1991 року) та відповідно до ст. 145 Житлового кодексу УРСР й п. 43 Типового статуту Житлово-будівельного кооперативу (далі — ЖБК) і пп. 7, 55 Примірного статуту ЖБК, відкривається спадщина не на квартиру, а на пай, який переходить до спадкоємців у порядку, передбаченому законом (ст.ст. 524–562 Цивільного кодексу УРСР 1963 року), а члени його сім’ї, які проживали разом із ним, зберігають право користування жилим приміщенням за умови вступу до кооперативу одного з них.

Правовий висновок ВСУ від 18.12.2013 р. у справі № 6-138цс13

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»