Податківці повідомили про завершення тривалого судового розгляду по справі щодо маніпуляції зі звітністю на курсових різницях з метою штучного зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток.

Суть справи. При перевірці встановлено факт формування підприємством курсових різниць за дивідендами, нарахованими на користь акціонерів-нерезидентів.

За протоколами зборів засновників зобов’язання зі сплати дивідендів визначено у гривні. Одночасно, після прийняття рішення акціонерами про розподіл чистого прибутку, підприємством проведено перерахунок заборгованості по дивідендам на користь акціонерів – нерезидентів з гривні у долари США.

В подальшому така заборгованість (вже в іноземній валюті) на кожну звітну дату відображалась з урахуванням впливу змін валютних курсів.

З огляду на суттєве зростання валютного курсу НБУ, платник фактично збільшив розмір дивідендів в національній валюті України як по кожному окремому акціонеру-нерезиденту, так і в цілому на 2,6 млн грн у порівнянні з сумою отриманого та направленого на виплату дивідендів прибутку.

Джерелом зростання сум виплат на користь нерезидентів виявився прибуток поточного звітного періоду, рішення про розподіл якого ще не приймалося.

Як результат, за рахунок зазначеного перерахунку підприємство штучно зменшило податок на прибуток на 470 тис грн.

Висновок суду. ВС позицію Офісу відносно неправомірного формування курсових різниць по цим операціям визнав правомірною і зобов'язав підприємство сплатити державі грошове зобов’язання в сумі 594,6 тис грн.

Корисним на цю тему буде також наступний матеріал: "Дивіденди в інвалюті: бухоблік й оподаткування виплати" сервісу "Інтерактивна бухгалтерія".

Для отримання доступу до вищезазначених та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" – скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»