Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства. Понад 230 тис. українців уже стали жертвами торгівлі людьми, а кількість потерпілих має тенденцію до зростання. Здебільшого такі випадки трапляються під час виїзду українців за кордон у пошуках роботи. Як не потрапити у трудове рабство за кордоном та що робити, якщо вже опинилися у такій ситуації – поради надає Катерина Яковенко, координаторка з превентивної діяльності міжнародної громадської організації А21.

Однак непоодинокі випадки експлуатації людей і в середині країни.

"Ми бачимо критичну ситуацію з тим, що українці експлуатують співвітчизників  саме на території України. Для того, щоб потрапити у небезпечну ситуацію, не потрібно виїжджати за кордон", – пояснила вона.

Катерина Яковенко дала кілька порад стосовно того, як захистити себе від трудової експлуатації.

1. Перевіряйте посередника.

Майже завжди є посередник, який допомагатиме вам оформлювати документи, але і цього посередника потрібно перевірити. На явність у нього ліцензії. Ліцензію можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики і звірити інформацію, яку надає сам посередник, з тією, що вказана в ліцензії.

2. Контактуйте з роботодавцем.

Ми радимо зв'язуватися з самим роботодавцем і уточнити, чи чекають вони на громадянина України, який має приїхати на таку-то вакансію.

3. Працевлаштуйтесь офіційно.

Звичайно, ми говоримо про офіційне працевлаштування. Це має бути саме робоча віза. Це має бути підписаний, зрозумілий контракт, перекладений вашою мовою. Не має бути жодних розмитих формулювань по типу "та інші види послуг", "на вимогу роботодавця", "інші послуги". Це має бути абсолютно чітке формулювання, зі зрозумілою заробітною платою, зрозумілими обов’язками як працівника, так і роботодавця.

4. Станьте на консульський облік.

Коли людина виїжджає на тривалий термін часу, більше трьох місяців, вона має стати на консульський облік у тій країні, куди вона приїхала. Вона має прийти до Консульства України, сказати: "Я тут буду працювати більше 3 місяців, слідкуйте за мною".

5. Зробіть копії усіх документів.

Мають бути копії всіх документів: копія паспорта, копія контракту, квитків. Копії робимо в 2-х примірниках: одну для вас, іншу для рідних і близьких.

6. Тримайте контакт з близькими.

Постійно тримаємо зв'язок зі своїми друзями, рідними, близькими. Навіть призначаємо час, що це має бути о такій-то годині кожного тижня.

7. Придумайте кодову фразу.

Використовуйте кодову фразу. Це має бути щось, що не вибивається з контексту. Зазвичай роботадавці-трафікери, нечесні люди, дають можливість зробити останній дзвінок, сказати "зі мною усе добре, не хвилюйтеся, роумінг, виходитиму на зв'язок по можливості". Але ніхто не забороняє сказати увесь цей текст і завершити його фразою "передавай вітання бабусі Валі" чи "привітайте з днем народження тьотю Аню", а у вас, наприклад, не було ні тої Валі, ні Ані. Але заздалегідь треба домовитися з рідними, що це буде саме ця кодова фраза. І якщо вони її чують, вони кажуть: "Добре, все передам", беруть пакет документів, ідуть у поліцію і кажуть, що там з близькою людиною сталася небезпека.

8. Ознайомтеся зі своїми правами.

Обов’язково потрібно вивчати, хоча б трішки, законодавство тієї країни, куди ви їдете. Можна зайти на сайт Міністерства закордонних справ і ознайомитися з тими законами, яким ви маєте слідувати, і з тим, які права у вас будуть на території тієї країни, куди ви їдете працювати чи навчатися. Це все для того, щоб на місці трафікер не зміг зманіпулювати незнанням ваших прав, особливо, коли мова про штрафні санкції, про втягнення у боргову кабалу. Частіше за все, саме незнанням своїх прав трафікери і маніпулюють, кажучи, що притягнуть вас до відповідальності, що ви винні їм купу грошей. Людині потрібно розуміти, що в цій ситуації вона може бігти до поліції, а не боятися в’язниці.

Джерело:  nrcu.gov.ua

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»