У статті 61 Конституції України закріплено що «ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення». Проте, давно триває дискусія про те, як ця стаття реалізується не у кримінальному судочинстві, а в інших – цивільному, господарському, адміністративному. Судді ВС/КГС у постанові від 02.04.2019 р. у справі № 917/194/18 дійшли нових висновків.

Господарський договір передбачає у розділі «Відповідальність сторін» стягнення зі сторони договору два окремих пункти за порушення виконання грошового зобов’язання - пеню і штраф. Але суди трьох інстанцій були одностайні – це не вважається подвійною відповідальністю за одне і те ж саме господарське правопорушення. 

Так, згідно ст. 549 ЦКУ пеня та штраф є видами неустойки, а відповідно до ст. 230 ГКУ – видами штрафних санкцій.  Тому, на переконання ВС у цій справі пеня та штраф не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. 

ВС також наводить інші постанови суду касаційної інстанції і підкреслює: у межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»