Звільнення від оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту соєвих бобів (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД) з 01.09.2018 до 31.12.2021 та насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД) з 01.09.2020 до 31.12.2021 НЕ має застосовуватись до сільськогосподарських підприємств — виробників олійних культур, вирощених ними на землях сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності таких сільгоспвиробників або у їх постійному користуванні, або використовуються ними на правах оренди (суборенди), або емфітевзису.

Тобто зазначені підприємства мають застосовувати загальновстановлені правила оподаткування ПДВ, зокрема, в разі здійснення операцій з експорту товарів, платники податку матимуть право на відшкодування з бюджету «вхідного» ПДВ.

Проте, із втратою чинності з 01.01.2017 ст. 209 ПКУ, яка визначала дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, з ПКУ виключено поняття «сільськогосподарське підприємство», що унеможливлює у повній мірі визначити чіткий перелік платників ПДВ, на яких поширюватиметься зазначена пільга.

Водночас у пп. 14.1.235 ПКУ зазначається, що сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 р. XIV ПКУ — це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або ФОП, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Ураховуючи зазначене, Мінфін порадив до внесення відповідних змін у ПКУ, застосовувати в цілях реалізації зазначеної пільги (передбаченої п. 63 підрозділу 2 р. XX ПКУ), поняття, правила та положення, установлені ПКУ, зокрема поняття «сільськогосподарський товаровиробник», визначене пп. 14.1.235 ПКУ.

Таку рекомендацію Мінфін надав в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Мінфіну України від 11.03.2019 р. №105.

Нагадаємо: з метою узгодження термінології ПКУ, що регулює питання оподаткування ПДВ операцій з експорту сільгоспвиробниками соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку вже було підготовлено Проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування податком на додану вартість операцій з деякими видами сільськогосподарської продукції». Текст цього законопроекту був опублікований на офіційному веб-сайті Верховної Ради України.

 

У сервісі «Інтерактивна бухгалтерія» ПДВшним пільгам ми присвятили рубрику «Аналітичні матеріали»/«ПДВ»/«Пільги з ПДВ».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»