Відповідні рекомендації були надані в листі Нацбанку, направленому банкам 4 березня 2019 року.

Йдеться про так звані циклічні операції, особливістю проведення яких є купівля юрособами за вищою ціною та продаж за нижчою (тобто зі збитком) ОВДП з однаковим ISIN-кодом упродовж короткого проміжку часу, зокрема одного робочого дня. Зазначена схема може реалізовуватися через фінансових посередників на фондовому ринку і відбуватися в кілька етапів:

  • на першому етапі брокер, діючи від свого імені за рахунок і за замовленням юрособи, купує в банка  пакет ОВДП, далі він продає, а інший брокер купує зазначений пакет ОВДП за ціною нижчою від придбання (але в межах ринкових цін), діючи за рахунок і за замовленням фізособи;
  • цей же пакет ОВДП знов за більшою ціною викуповує перший брокер, який діє від свого імені, проте за рахунок і за замовленням юрособи, надалі він знову перепродає пакет ОВДП на користь фізособи за нижчою ціною, а фізична особа здійснює його подальший продаж банку за привабливішою ціною;
  • у результаті таких циклічних операцій фізособа отримує інвестиційний прибуток, а юрособи – інвестиційний збиток у такому ж розмірі.

Індикаторами ризиковості таких операцій є відсутність економічного сенсу, купівля цінних паперів на занадто короткий термін, циклічність транзакцій, пов'язаність учасників і наявність у них, з-поміж іншого, ознак фіктивності, а також отримання однією стороною регулярних збитків, а іншою – регулярних прибутків, розмір яких суттєво перевищує суму інвестицій.

У разі виявлення операцій, спрямованих на легалізацію "брудних" коштів, банки мають застосовувати до своїх клієнтів заходи, передбачені ст. 10 Закону № 1702 від 14.10.2014, тобто відмовлятися від проведення таких транзакцій і обслуговування клієнта, а також повідомляти про ці випадки уповноважені державні органи.

 

Про особливості обліку збитків від операцій із цінними паперами читайте тут.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія"скористайтеся  ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»