За договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов’язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності. Які будуть ПДВ наслідки у випадку якщо після закінчення терміну такого зберігання зберігач не повертає товарно-матеріальні цінності поклажодавцю?

Операція з передачі товарно-матеріальних цінностей (далі — ТМЦ) зберігачу на відповідальне зберігання для поклажодавця не є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до пп. 196.1.2 ПКУ. Податкові зобов’язання у поклажодавця та податковий кредит у зберігача при такій передачі не визначаються.

У разі якщо після закінчення терміну такого зберігання, що визначений у договорі, зберігач не повертає ТМЦ поклажодавцю, такі ТМЦ вважаються поставленими, та операція з їх постачання підлягає оподаткуванню ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної п. 188.1 ПКУ.

При цьому датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у поклажодавця відповідно до п. 187.1 ПКУ є дата закінчення терміну зберігання ТМЦ, що визначена у договорі, або дата зарахування коштів компенсації за неповернуті ТМЦ залежно від події, яка відбулася раніше.

Тобто, у розглянутій ситуації на дату закінчення терміну зберігання ТМЦ поклажедавцем складається податкова накладна та реєструється в ЄРПН. Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для включення зберігачем сум ПДВ до складу податкового кредиту. При цьому під час отримання коштів компенсації за неповернуті ТМЦ податкове зобов’язання з ПДВ не виникає.

Оскільки податкові зобов’язання з ПДВ вже нараховані виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної п. 188.1 ПКУ, то обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПКУ за такими ТМЦ у поклажодавця у розглянутій ситуації не виникає.

Див. ІПК ДФСУ від 11.02.2019 р. № 478/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Про те, коли необхідно нараховувати компенсуючі ПДВ-зобов’язання читайте в матеріалі «Компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ: коли їх необхідно нараховувати» сервісу «Інтерактивна бухгалтерія».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»