За результатами камеральної перевірки контролери нарахували платнику ПДВ (постачальнику) штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у розмірі 10% в сумі 25000 грн.

Не погоджуючись із цим, платник ПДВ звернувся до суду зі скаргою, у якій зазначає, що положення чинного законодавства встановлюють можливість подання податкової накладної протягом саме операційного дня, який є частиною робочого дня (в цьому випадку тривав з 0 до 23 години). Враховуючи, що дні з 07.01.2016 до 10.01.2016 були вихідними, належної можливості зареєструвати податкову накладу у платника ПДВ не було.

Тому, платник ПДВ попросив визнати протиправним та скасувати відповідне податкове повідомлення-рішення в частині нарахованих штрафних санкцій у розмірі 25000 грн.

Судді першої та апеляційної інстанцій не задовольнили вимог платника ПДВ (позивача). А Верховний Суд зробив такі висновки:

  • внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до ЄРПН (реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до ЄРПН. Операційний день триває з 0 до 23-ї години (діяв до 24.03.2018);
  • вищенаведена процедура реєстрації податкових накладних є спеціальною до даних правовідносин, а тому суд не приймає посилання судів першої та апеляційної інстанції для застосування до даних правовідносин, як аналогії закону, вимог ст. 49 ПКУ, оскільки остання передбачає порядок подання податкових декларацій до контролюючого органу, що є відмінним від порядку реєстрації податкових накладних;
  • посилання суду апеляційної інстанції на положення пп. 14.1.133 ПКУ, в якому надається визначення поняттю «операційний (банківський) день» Суд вважає недоцільним з огляду на те, що дане визначення пов’язує операційний день з діяльністю третіх (не зацікавлених) осіб до діяльності яких належить приймання документів на переказ та на їх відкликання;
  • реєстрація податкових накладних не передбачає залучення третіх (не зацікавлених) осіб, а потребує лише наявності електронного підпису, що надає можливість особі здійснити реєстрацію податкових накладних у робочий день. З цих же підстав Суд вважає недоцільним посилання судів попередніх інстанції на Європейську конвенцію про обчислення строків.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що до даних спірних правовідносин слід застосовувати виключно податкове законодавство, яким визначений граничний строк реєстрації в ЄРПН платником податків податкових накладних, де облік здійснюється календарними днями, за порушення якого застосовується штраф. З огляду на викладене, оскільки податкові накладні № 3 та № 27 від 23.12.2015 р. були зареєстровані позивачем з порушенням на 4 календарних дні, а саме: 11 січня 2016 року, то відповідач (контролери) правомірно винес оспорюване податкове повідомлення-рішення.

Див. постанову Верховного Суду від 24.01.2019 р. у справі № 808/2275/16.

 

Річна звітність без турбот!

Знижка — 60% на онлайн-сервіс звітності Liga:REPORT для юридичних осіб.

Неплатникам ПДВ — 581 грн/рік

Платникам ПДВ — 845 грн/рік

ФОП — 337 грн на рік

Деталі акції

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»