Постачальником було отримано попередню оплату за товар (далі — товар № 1), на дату якої було складено податкову накладну. Товар було поставлено частково. Надалі між контрагентами було досягнуто домовленість про припинення зобов’язання постачальника з постачання товару № 1 та зарахування попередньої оплати за товар № 1 в рахунок оплати іншого товару (далі — товар № 2), який був поставлений постачальником та не оплачений покупцем, без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця. Як таке зарахування позначиться на ПДВ-обліку?

Якщо постачальником - платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за товар № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін зобов’язання з поставки такого товару припиняється та попередня (авансова) оплата зараховується в рахунок оплати товару № 2 (без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця), то постачальник - платник ПДВ на дату досягнення такої домовленості має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за товар № 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товару № 2.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем послуг. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань.

При цьому якщо за договором № 2 товар уже був поставлений та на дату такої поставки («першої події») постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за товар № 1 в рахунок оплати вартості товару № 2 податкова накладна постачальником не складається.

Зазначений вище порядок коригування податкових зобов’язань при зарахуванні попередньої оплати за один товар в рахунок оплати вартості іншого поставленого, але не оплаченого покупцем товару, застосовується незалежно від того, одним чи різними договорами передбачено постачання таких товарів.

Таким чином, у цій ситуації під час зарахування попередньої оплати за один товар в рахунок оплати вартості іншого поставленого товару в межах одного договору постачальник складає розрахунок коригування на дату досягнення домовленості між контрагентами про таке зарахування (така дата визначається платником податку самостійно на підставі первинних (бухгалтерських) документів), та має право зменшити суму податкових зобов’язань на підставі такого розрахунку коригування після його реєстрації в ЄРПН покупцем. У випадку наступного за постачанням перегляду (зменшення) ціни поставленого товару та повернення у зв’язку з цим коштів покупцю розрахунок коригування складається на дату повернення постачальником таких коштів покупцю.

Див. ІПК ДФСУ від 05.02.2019 р. № 403/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Більше про порядок складання і реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування до них ми читайте в рубриці «Аналітичні матеріали»/«ПДВ»/«Податкова накладна».

Для отримання доступу до матеріалів сервісу «Інтерактивна бухгалтерія» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»