На продавця товарів/послуг покладено обов’язок в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН, що зумовлює обґрунтоване сподівання контрагента на те, що це зобов’язання буде виконано, оскільки тільки підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування суми податку можуть бути віднесені до складу податкового кредиту.

Утім, постачальник встановленого ПКУ обов’язку щодо реєстрації податкових накладних не виконав.

Тож покупець (комунальне підприємство) звернулося до суду з проханням зобов’язати постачальника відшкодувати збитки на суму недоотриманого податкового кредиту — 102 899, 46 грн.

Ця справа пройшла не одну інстанцію, але зрештою ВС дійшов таких висновків:

  • такі порушення відповідача (постачальника) позбавили позивача (покупця) права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом на зменшення податкового зобов’язання на суму 102 899,46 грн, тобто позивач поніс збитки;
  • є прямий причинно-наслідковий зв’язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов’язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту позивача, а також, відповідно, зменшення податкового зобов’язання на зазначену суму, яка фактично є збитками цієї особи;
  • із встановлених судами обставин справи вбачаються наявними усі елементи складу господарського правопорушення, а тому висновки господарських судів попередніх інстанцій про відсутність вини відповідача у завданні збитків позивачеві на суму 102 899,46 грн. є безпідставними.

Отже, ВС задовольнив скаргу комунального підприємства про стягнення збитків на суму недоотриманого податкового кредиту з постачальника товарів/послуг, який не зареєстрував відповідну податкову накладну.

Таке рішення було затверджене постановою ВС від 03.12.2018 р. у справі № 908/76/18.

Аналогічної позиції дотримуються й дніпропетровські судді — див. рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 03.04.2018 р. у справі № 904/7/18.

 

Річна звітність без турбот!

Знижка — 60% на онлайн-сервіс звітності Liga:REPORT для юридичних осіб.

Неплатникам ПДВ — 581 грн/рік

Платникам ПДВ — 845 грн/рік

ФОП — 337 грн на рік

Деталі акції

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»