У разі продажу об’єктів малої приватизації державного і комунального майна Фонд державного майна України проводить аукціон. При цьому потенційний покупець — особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні має сплатити:

  • реєстраційний внесок — сума коштів у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати станом на 1 січня поточного року — для об’єктів малої приватизації (10 мінімальних заробітних плат — для об’єктів великої приватизації), що вноситься за реєстрацію заяви на участь у приватизації потенційним покупцем об’єкта великої приватизації на відповідний поточний рахунок органів приватизації, а потенційним покупцем об’єкта малої приватизації — на відповідний рахунок оператора електронного майданчика, який протягом 5 робочих днів з дня проведення аукціону зараховує їх до державного або місцевого бюджету. Реєстраційний внесок не повертається потенційному покупцю, крім випадків, передбачених Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 р. № 2269-VIII (далі Закон № 2269) (п. 25 ч. 1 ст. 1 Закону № 2269).
  • гарантійний внесок — сума коштів, що становить визначену у відсотках частину стартової ціни об’єкта приватизації, яка вноситься потенційним покупцем об’єкта приватизації для забезпечення виконання його зобов’язання щодо участі в аукціоні у вигляді грошових коштів або банківської гарантії (п. 10 ч. 1 Закону № 2269). Після закінчення аукціону сплачений потенційними покупцями гарантійний внесок повертається потенційним покупцям, які не стали переможцями аукціону. Покупцеві, який придбав об’єкт приватизації та підписав договір купівлі-продажу, зазначені грошові кошти зараховуються під час розрахунку за придбаний об’єкт приватизації.

Який же порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання (реалізації) об’єктів малої приватизації (державного і комунального майна) на електронних торгових майданчиках, підключених до системи ProZorro?

Реєстраційний внесок розцінюється як оплата вартості послуг із реєстрації заяви на участь у приватизації потенційним покупцем об’єкта малої приватизації. А гарантійний внесок розцінюється як частина оплати вартості придбаного покупцем об’єкта малої приватизації на аукціоні (у випадку перемоги покупця на аукціоні, фактичного придбання об’єкта приватизації та підписання відповідного договору купівлі-продажу).

У разі якщо послуги із реєстрації заяви на участь у приватизації потенційного покупця об’єкта малої приватизації відносяться до категорії державних платних послуг, то за умови дотримання вимог, встановлених пп. 197.1.18 ПКУ, операція з постачання таких послуг звільняється від оподаткування ПДВ та, відповідно, сума ПДВ не нараховується на суму реєстраційного внеску.

Але, якщо послуги із реєстрації заяви на участь у приватизації потенційного покупця об’єкта малої приватизації не відносяться до категорії державних платних послуг з урахуванням вимог, встановлених пп. 197.1.18 ПКУ, то операція з постачання таких послуг оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку. Відповідно, сума реєстраційного внеску є оплатою вартості послуг і включається до бази оподаткування ПДВ за такою операцією. При цьому податкові зобов’язання з ПДВ виникають при здійсненні операції з постачання послуг із реєстрації заяви на участь у приватизації потенційного покупця об’єкта малої приватизації у безпосереднього постачальника таких послуг за правилом «першої події» відповідно до п. 187.1 ПКУ.

Див. ІПК ДФСУ від 25.01.2019 р. № 271/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Річна звітність без турбот!

Знижка — 60% на онлайн-сервіс звітності Liga:REPORT для юридичних осіб.

Неплатникам ПДВ — 581 грн/рік

Платникам ПДВ — 845 грн/рік

ФОП — 337 грн на рік

Деталі акції

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»