Платником ПДВ (імпортером) було ввезено на митну територію України товар та реалізовано його на митній території України покупцю – резиденту. У зв’язку із невідповідністю якості такого товару вимогам з експлуатації товар (далі — неякісний товар) було повернуто покупцем – резидентом платнику податку (імпортеру), а ним, у свою чергу, постачальнику – нерезиденту. В подальшому взамін неякісного товару платником податку (імпортером) було ввезено інший аналогічний товар належної якості та передано його покупцю – резиденту. При ввезенні товару на митну територію України в обох випадках платником податку (імпортером) було сплачено ПДВ.

Який порядок оподаткування таких операцій?

У цьому випадку, під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України, платник податку здійснює сплату ПДВ за податковими зобов’язаннями згідно з п. 187.8 ПКУ, та на дату такої сплати відносить суми податку до податкового кредиту на підставі належним чином оформлених митних декларацій (в обох випадках ввезення товару).

На дату повернення покупцем – резидентом постачальнику (імпортеру) товару у зв’язку із невідповідністю його якості вимогам з експлуатації, суми податкових зобов’язань постачальника та податкового кредиту покупця підлягають коригуванню на підставі розрахунку коригування, складеного постачальником та зареєстрованого в ЄРПН покупцем відповідно до п. 192.1 ПКУ.

Операція з вивезення за межі митної території України неякісного товару, який був попередньо ввезений на митну територію України, у зв’язку з його поверненням постачальнику – нерезиденту через невідповідність якості вимогам з експлуатації, підлягає оподаткуванню відповідно до норм ПКУ та МКУ в залежності від митного режиму, в який такий товар поміщався при його вивезенні за межі митної території України.

За операцією з постачання (передачі) товару, який був повторно ввезений платником податку (імпортером) взамін повернутого постачальнику – нерезиденту неякісного товару, такий платник податку повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 188.1 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Див. ІПК ДФСУ від 22.01.2019 р. № 237/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»