За результатами моніторингу законності переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України податківці здійснюють актуалізацію профілів ризиків АСАУР.

Серед найпоширеніших "схем" за словами в.о. директора Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії є:

1. Товари прикриття

Суть полягає у декларуванні товарів, які ззовні мають майже однаковий вигляд, але є суттєво різними по вартості.

2. Маніпулювання з ваговими характеристиками

Суть схеми полягає у відображенні під час декларування вантажів недостовірної інформації про вагу нетто ввезеного товару, що дозволяє зменшити базу оподаткування та, як наслідок, зменшити суми митних платежів, які підлягають сплаті.

3. Незаявлення точних відомостей, що впливають на визначення митної вартості та визначення коду товару згідно з УКТЗЕД

Суть схеми полягає у невідображенні точного опису товару у товаросупровідних документах (митній декларації) щодо торгівельної марки, виробника, артикулів і характеристик товарів тощо.

4. Міксовані вантажі

Суть схеми полягає у ввезенні вантажів з використанням товарів, що мають значно нижчу вартість та одночасно переміщуються з високоліквідними товарами з набагато вищим рівнем оподаткування.

5. Подання неоригінальних документів до митного оформлення

Суть схеми полягає у підміні оригінальних документів, як правило, з метою зменшення вартісних характеристик у декілька разів.

6. Використання спеціалізованих складів в країнах імпорту з метою заниження митної вартості

Суть схеми полягає у використанні спеціалізованих складів в країнах експорту та декількох ланцюгів перепродажу з метою формування легального пакету документів з мінімальною ціною, яка є основою для бази оподаткування в країні імпорту.

"Саме для унеможливлення використання схем з мінімізації митних платежів ДФС розроблено алгоритм відпрацювання та контролю за достовірністю декларування під час проведення митних процедур. Вказаний алгоритм базується на Автоматизованій системі аналізу та управлінні ризиками – АСАУР, що генерує здійснення додаткових форм митного контролю у разі виявлення цією системою невідповідностей", – зазначив Руслан Фірсов.

Так, з початку цього року внесено зміни до профілів ризиків, спрямованих на перевірку:

  • достовірності декларування товарів;
  • класифікації товарів;
  • правильності визначення митної вартості.

 При цьому в.о. заступника Голови ДФС Віктор Кривіцький, запевнив, що зміна профілів ризику АСАУР не створює перешкод легальному бізнесу, а здійснюється для введення в систему тих ризиків, які дозволять більш ефективно упереджувати порушення митних правил. 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»